2020-2021

2019-2020

2018-2019

2017-2018

2016-2017

2015-2016

2014-2015

2013-2014

2012-2013

2011-2012

2010-2011

2009-2010


2020-2021 College of Agriculture, Food and Environment
Advisory Committee on Appointment, Promotion and Tenure

Greg Halich, July 1, 2020- June 30, 2022
Agricultural Economics

Bob Coleman, July 1, 2020- June 30, 2022
Animal and Food Sciences

Carl Bradley, July 1, 2020-June 20, 2022
Plant Pathology

Sam McNeill, July 1, 2019- June 30, 2021
Biosystems & Agricultural Engineering

Tricia Dyk, July 1, 2019- June 30, 2021
Community & Leadership Development

Ken Haynes, July 1, 2019- June 30, 2021
Entomology

Amy Kostelic, July 1, 2019- June 30, 2021
Family Sciences

Chris Barton, July 1, 2019- June 30, 2021
Forestry & Natural Resources

Doug Archbold, July 1, 2019- June 30, 2021
Horticulture

Kiersten Wise, July 1, 2019- June 30, 2021
Plant Pathology

Kristine Urschel, July 1, 2019- June 30, 2021
Animal & Food Sciences 

Jayoung Koo, July 1, 2019- June 30, 2021
Landscape Architecture 

Annual Performance Review (APR) Appeals Committee

Xuguo (Joe) Zhou (Chair) 2019, 2020, 2021
Entomology

Michael Barrett, 2020, 2021, 2022
Plant and Soil Sciences

Alison Davis, 2020, 2021, 2022
Agricultural Economics

Wayne Sanderson 2020, 2021, 2022
Biosystems and Agricultural Engineering

Scarlett Wesley, 2019, 2020, 2021
Retailing and Tourism Management

Dan Howe, 2019, 2020, 2021
Veterinary Science

Michael Sama, 2020, 2021, 2022
Biosystems & Agricultural Engineering

Alex Vazsonyi, 2020, 2021, 2022
Family Sciences

2019-2020 College of Agriculture, Food and Environment
Advisory Committee on Appointment, Promotion and Tenure

Sam McNeill, July 1, 2019- June 30, 2021
Biosystems & Agricultural Engineering

Tricia Dyk, July 1, 2019- June 30, 2021
Community & Leadership Development

Ken Haynes, July 1, 2019- June 30, 2021
Entomology

Amy Kostelic, July 1, 2019- June 30, 2021
Family Sciences

Chris Barton, July 1, 2019- June 30, 2021
Forestry & Natural Resources

Doug Archbold, July 1, 2019- June 30, 2021
Horticulture

Kiersten Wise, July 1, 2019- June 30, 2021
Plant Pathology

Kristine Urschel, July 1, 2019- June 30, 2021
Animal & Food Sciences 

Jayoung Koo, July 1, 2019- June 30, 2021
Landscape Architecture 

Annual Performance Review (APR) Appeals Committee

Xuguo (Joe) Zhou, 2019, 2020, 2021
Entomology

Scarlett Wesley, 2019, 2020, 2021
Retailing and Tourism Management

Dan Howe, 2019, 2020, 2021
Veterinary Science

Michael Sama, 2020, 2021, 2022
Biosystems & Agricultural Engineering

Todd Pfeiffer, 2019, 2020
Plant & Soil Sciences

Alex Vazsonyi, 2020, 2021, 2022
Family Sciences

2018-2019 Annual Performance Review (APR) Appeals Committee
(faculty members serve two calendar years)

Darrh Bullock, 2018, 2019, chair for 2019
Animal and Food Sciences

Tammy Stephenson, 2018, 2019
Dietetics and Human Nutrition

Xuguo (Joe) Zhou, 2019, 2020, 2021
Entomology

Scarlett Wesley, 2019, 2020
Retailing and Tourism Management

Todd Pfeiffer, 2019, 2020
Plant and Soil Sciences

Dan Howe, 2019, 2020
Veterinary Science

2018-2019 College of Agriculture, Food and Environment
Advisory Committee on Appointment, Promotion and Tenure
(faculty members serve two fiscal years)

Ric Bessin, July 1, 2017- June 30, 2019 (Chair)
Entomology

Mary Arthur, July 1, 2017- June 30, 2019
Forestry and Natural Resources

Min-Young Lee, July 1, 2017- June 30, 2019
Retailing and Tourism Management

Dewayne Ingram, July 1, 2017-June 30, 2019
Horticulture

Alison Gustafson, July 1, 2017- June 30, 2019
Dietetics and Human Nutrition

Arthur Hunt, July 1, 2018-June 30, 2020
Plant & Soil Sciences

Thomas Chambers, July 1, 2018- June 30, 2020
Veterinary Science

Sayed Saghaian, July 1, 2018- June 30, 2020
Agricultural Economics

Carmen Agouridis, July 1, 2018- June 30, 2020
Biosystems & Agricultural Engineering
(Change of administrative responsibilities prevented completion of 2-year term)



2017-2018 Annual Performance Review (APR) Appeals Committee
(faculty members serve two calendar years)

Lisa Vaillancourt, 2017, 2018, Chair for 2018
Plant Pathology

Bob Geneve, 2017, 2018
Horticulture

Tammy Stephenson, 2018, 2019
Dietetics and Human Nutrition

Darrh Bullock, 2018, 2019
Animal and Food Sciences

Sayed Saghaian, 2018, 2019
Agricultural Economics

Julie Zimmerman, 2017, 2018
Community & Leadership Development

2017-2018 College of Agriculture, Food and Environment
Advisory Committee on Appointment, Promotion and Tenure

(faculty members serve two fiscal years)

Ric Bessin, July 1, 2017- June 30, 2019 (Chair)
Entomology

Alison Gustafson, July 1, 2017- June 30, 2019
Dietetics and Human Nutrition

Mary Arthur, July 1, 2017- June 30, 2019
Forestry and Natural Resources

Min-Young Lee, July 1, 2017- June 30, 2019
Retailing and Tourism Management

Dewayne Ingram, July 1, 2017-June 30, 2019
Horticulture

Arthur Hunt, July 1, 2018-June 30, 2020
Plant & Soil Sciences

Thomas Chambers, July 1, 2018- June 30, 2020
Veterinary Science

Sayed Saghaian, July 1, 2018- June 30, 2020
Agricultural Economics

Carmen Agouridis, July 1, 2018- June 30, 2020
Biosystems & Agricultural Engineering

  

  

2016-2017 College of Agriculture, Food and Environment
Advisory Committee on Appointment, Promotion and Tenure

(faculty members serve two fiscal years)

Dan Howe, Chair, July 1, 2015- June 30, 2017
Veterinary Science

Alison Davis, July 1, 2015-June 30, 2017
Agricultural Economics

Czarena Crofcheck, July 1, 2015- June 30, 2017
Agricultural Engineering

Ling Yuan, July 1, 2015- June 30, 2017
Plant and Soil Sciences 

Seungahn Nah, July 1, 2016- June 30, 2018
Community and Leadership Development

Nathan Wood, July 1, 2016- June 30, 2018
Family Sciences

Mark Farman, July 1, 2016- June 30, 2018
Plant Pathology

Laurie Lawrence, July 1, 2016- June 30, 2018
Animal and Food Sciences 

Ryan Hargrove, July 1, 2016- June 30, 2018
Landscape Architecture 

 

 

2016-2017 Annual Performance Review (APR) Appeals Committee
(faculty members serve two calendar years)

James MacLeod, Chair, 2016, 2017
Veterinary Science 

Bob Geneve, 2017, 2018
Horticulture

Mike Lacki, 2016, 2017
Forestry

Lisa Vaillancourt, 2017, 2018
Plant Pathology

Alex Vazsonyi, 2016, 2017
Family Sciences

Julie Zimmerman, 2017, 2018
Community & Leadership Development

2015-2016 College of Agriculture, Food and Environment


Advisory Committee on Appointment, Promotion and Tenure

(faculty members serve two fiscal years)

Dan Howe, July 1, 2015- June 30, 2017
Veterinary Science

Alison Davis, July 1, 2015-June 30, 2017
Agricultural Economics

Czarena Crofcheck, July 1, 2015- June 30, 2017
Agricultural Engineering

Ling Yuan, July 1, 2015- June 30, 2017
Plant and Soil Sciences 

Lynne Rieske-Kinney, July 1, 2014- June 30, 2016
Entomology

Kelly Webber, July 1, 2014-June 30, 2016
Dietetics and Human Nutrition

Seth DeBolt, July 1, 2014- June 30, 2016
Horticulture

Jeff Stringer, July 1, 2014- June 30, 2016
Forestry

Bob Harmon, July 1, 2015- June 20, 2016
Animal and Food Sciences

 

 

2015-2016 Annual Performance Review (APR) Appeals Committee
(faculty members serve two calendar years)

James MacLeod, Chair, 2015, 2016
Veterinary Science 

Mike Lacki, 2015, 2016
Forestry

Rebecca McCulley, 2015, 2016
Plant & Soil Sciences

Lee Meyer, 2015, 2016
Agricultural Economics

Kim Miller-Spillman, 2015, 2016
Retailing & Tourism Management

Alex Vazsonyi, 2015, 2016
Family Sciences, alternate 

2014-2015 Advisory Committee on Appointment, Promotion and Tenure
(faculty members serve two fiscal years)

Mike Montross-Chair, July 1, 2013-June 30, 2015
Biosystems and Agricultural Engineering

Brian Lee, July 1, 2013-June 30, 2015
Landscape Architecture

Sharyn Perry July 1, 2013-June 30, 2015
Plant and Soil Sciences

Paul Vincelli, July 1, 2013-June 30, 2015
Plant Pathology

Jamie Matthews July 1, 2013-June 30, 2015
Animal and Food Sciences

Lynne Rieske-Kinney, July 1, 2014-June 30, 2016
Entomology

Alternates

Kelly Webber, July 1, 2014-June 30, 2016
Dietetics & Human Nutrition

Seth Debolt, July 1, 2014-June 30, 2016
Horticulture

Jeff Stringer July 1, 2014-June 30, 2016
Forestry


2013-2014 
Advisory Committee on Appointment, Promotion and Tenure
(faculty members serve two fiscal years)

Mike Montross-Chair, July 1, 2013-June 30, 2015
Biosystems and Agricultural Engineering

Brian Lee, July 1, 2013-June 30, 2015
Landscape Architecture

Sharyn Perry July 1, 2013-June 30, 2015
Plant and Soil Sciences

Steve Isaacs, July 1, 2012-June 30, 2014
Agricultural Economics

Alex Vazsonyi July 1, 2012-June 30, 2014
Family Sciences

Scarlett Wesley, July 1, 2012-June 30, 2014
Retailing and Tourism Management

Alternates

Cynthia Gaskill, July 1, 2012-June 30, 2014
Veterinary Science

Jamie Matthews July 1, 2013-June 30, 2015
Animal and Food Sciences

Paul Vincelli July 1, 2013-June 30, 2015
Plant Pathology

Annual Performance Review (APR) Appeals Committee
(faculty members serve two calendar years)

Ken Haynes, Chair, 2013, 2014
Entomology

Dave Harmon, 2013, 2014
Animal & Food Sciences

Mike Montross, 2013, 2014
Biosystems & Agricultural Engineering

Sharyn Perry, 2013, 2014
Plant & Soil Sciences 

Jill Stowe, 2013, 2014
Agricultural Economics

Alternate

Neil Williams, 2013, 2014
Veterinary Science


2012-2013 
Advisory Committee on Appointment, Promotion and Tenure
(faculty members serve two fiscal years)

Chuck Fox-Chair, July 1, 2011-June 30, 2013
Entomology

Jim Boling July 1, 2011-June 30, 2013
Animal & Food Sciences

Mike Lacki July 1, 2011-June 30, 2013
Forestry

Alex Vaszonyi July 1, 2012-June 30, 2014
Family Sciences

Steve Isaacs, July 1, 2012-June 30, 2014
Agricultural Economics

Scarlett Wesley, July 1, 2012-June 30, 2014
Merchandising, Apparel & Textiles

Alternates

Mark Williams July 1, 2011-June 30, 2013
Horticulture

Chris Matocha July 1, 2011-June 30, 2013
Plant & Soil Sciences

Cynthia Gaskill, July 1, 2012-June 30, 2014
Veterinary Science

Annual Performance Review (APR) Appeals Committee
(faculty members serve two calendar years)

Horst Schach, Chair 2011, 2012
Landscape Architecture

Desmond Brown 2011, 2012
Merchandising, Apparel & Textiles

Rick Durham 2011, 2012
Horticulture

Rick Maurer 2011, 2012
Community & Leadership Development

Janet Tietyen Mullins 2011, 2012
Dietetics and Human Nutrition

Alternate
Lisa Vaillancourt 2011, 2012
Plant Pathology


2011-2012 
Advisory Committee on Appointment, Promotion and Tenure

Roberta Dwyer-Chair July 1, 2010-June 30, 2012
Veterinary Science

Chuck Fox July 1, 2011-June 30, 2013
Entomology

Jim Boling July 1, 2011-June 30, 2013
Animal & Food Sciences

Mike Lacki July 1, 2011-June 30, 2013
Forestry

Lisa Gaetke October 2011-June 30, 2012
Dietetics and Human Nutrition (Formerly Nutrition & Food Science)
(replaced Sandra Bastin who became an interim chair
in October 2011)

Donald Hershman October 2011-June 30, 2012
Plant Pathology
(replaced Will Snell who was appointed to an area committee)

 Alternates

Rosalind Harris July 1, 2010-June 30, 2012
Community & Leadership Development

Mark Williams July 1, 2011-June 30, 2013
Horticulture

Chris Matocha July 1, 2011-June 30, 2013
Plant & Soil Sciences

Annual Performance Review (APR) Appeals Committee
(faculty members serve two calendar years)

Horst Schach, Chair 2011, 2012
Landscape Architecture

Desmond Brown 2011, 2012
Merchandising, Apparel & Textiles

Rick Durham 2011, 2012
Horticulture

Rick Maurer 2011, 2012
Community & Leadership Development

Janet Tietyen Mullins 2011, 2012
Dietetics and Human Nutrition

Alternate
Lisa Vaillancourt 2011, 2012
Plant Pathology


2010-2011 
Advisory Committee on Appointment, Promotion and Tenure

David Harmon-Chair July 1, 2009- June 30, 2011
Animal and Food Sciences

J.D. Green July 1, 2009- June 30, 2011
Plant and Soil Sciences

Susan Michelman July 1, 2009- June 30, 2011
Merchandising, Apparel and Textiles

Michael Goodin July 1, 2009- June 30, 2011
Plant Pathology

Sandra Bastin July 1, 2010- June 30, 2012
Nutrition and Food Science

Roberta Dwyer July 1, 2010- June 30, 2012
Veterinary Science

Alternates

Rosalind Harris July 1, 2010- June 30, 2012
Community & Leadership Development

Larry Wells July 1, 2009 - June 30, 2011
Biosystems and Agricultural Engineering

Robert Geneve July 1, 2009 - June 30, 2011
Horticulture 

Annual Performance Review (APR) Appeals Committee
Faculty

Bill Witt, Chair 2009, 2010
Plant and Soil Sciences

Larry Wells 2009, 2010
Biosystems and Agricultural Engineering

Donna Smith 2009, 2010
Family Studies

Lynne Rieske-Kinney 2009, 2010
Entomology

Tim Woods 2009, 2010
Agricultural Economics

Alternate

Jack McAllister 2009, 2010


2009-2010 
Advisory Committee on Appointment, Promotion and Tenure
(faculty members serve two fiscal years)

Ken Haynes, 2009, 2010
Entomology

Lori Garkovich, 2009, 2010
Community and Leadership Development

J.D. Green, 2010, 2011
Plant and Soil Sciences

David Harmon, 2010, 2011
Animal and Food Sciences

Michael Goodin, 2010, 2011
Plant Pathology

Hazel Forsythe, 2009, 2010
Nutrition and Food Science

Alternates

Susan Michelman, 2010, 2011
Merchandising, Apparel and Textiles

Robert Geneve, 2010, 2011
Horticulture

Larry Wells, 2010, 2011
Biosystems and Agricultural Engineering

Annual Performance Review (APR) Appeals Committee
Faculty

Bill Witt, Chair 2009, 2010
Plant and Soil Sciences

Larry Wells 2009, 2010
Biosystems and Agricultural Engineering

Donna Smith 2009, 2010
Family Studies

Lynne Rieske-Kinney 2009, 2010
Entomology

Tim Woods 2009, 2010
Agricultural Economics

Alternate

Jack McAllister 2009, 2010