2021 Winners, left to right: Matthew Allen, Jeffrey Howell, Paul Anderson, Lisa Collins, Brett Wolff, Diane Warren, Jamie Dunn, Robyn Edgell. Photo Credit: Steve Patton, CAFE Agriculture Communications. 

2021 Winners

Office and Clerical Category

Diane Warren, Administrative Support Associate, Cooperative Extension Administration

 

Office and Clerical- County Extension Office Category

Robyn Edgell, Extension Staff Assistant, Daviess County

 

Executive/Administrative/Managerial/Non-Professional Category

Jamie Dunn, Assistant Dean for Advising and Student Support, Center for Student Success

Brett Wolff, Extension Specialist, Agricultural Economics

 

Service/Maintenance/Skilled Crafts/Farm Management Category

Paul Anderson, III, Building Operator I, CAFE Business Center

 

Technical/Paraprofessional Category

Matthew Allen, Laboratory Technician Senior, Plant & Soil Sciences

Jeffrey Howell, Laboratory Technician, Entomology

 

2021 Nominees

Executive/ Administrative/ Managerial/ Non-Professional Category

Bobby Ammerman
Agriculture Extension Associate Senior
Cooperative Extension Service
22 years of service

Jamie Dunn
Assistant Dean for Advising and Student Support
Center for Student Success
16 years of service

Amber Gray
Academic Coordinator
Department of Retailing & Tourism Management
3 years of service

Mary Hammons
Administrative Staff Officer II
Department of Veterinary Science
14 years of service

Katherine Jury
Agriculture Extension Associate Senior
Family & Consumer Sciences Extension
7 years of service

Aimee Nielson
Agriculture Communications Specialist
Agriculture Communications
22 years of service

Katie Pratt
Agriculture Communications Specialist
Agriculture Communications
14 years of service

Seth Riker
Production/Marketing Coordinator
Center for Student Success
9 years of service

Laura Skillman
Director of Agriculture Communications
Agriculture Communications
21 years of service

Kirk Vanzant
Agriculture Research Specialist, Senior
Department of Animal & Food Sciences
15 years of service

Brett Wolff
Extension Specialist
Department of Agriculture Economics
8 years of service

Office and Clerical Category

Lois Campbell
Administrative Support Associate
UK Veterinary Diagnostic Laboratory
5 years of service

Pamela Holbrook
Administrative Support Associate
Program & Staff Development
11 years of service

Jessi Jump
Administrative Services Assistant
Agriculture Communications
4 years of service

Whitney Rogers
Administrative Services Assistant
Departments of Family Sciences and Dietetics & Human Nutrition
4 years of service

Diane Warren
Administrative Support Associate
Cooperative Extension Service
12 years of service

Office and Clerical- County Extension Office Category

Robyn Edgell
Extension Staff Assistant
Daviess County Cooperative Extension
4 years of service

Kimberly Faulk
Extension Staff Assistant
Hopkins County Cooperative Extension
5 years of service

Christy James
Extension Staff Assistant
Livingston County Cooperative Extension
19 years of service

Jennifer Keith
Extension Staff Assistant
Pulaski County Cooperative Extension
4 years of service

Rhonda Welch
Extension Staff Assistant
Carroll County Cooperative Extension
25 years of service

Debra Weller
Extension Staff Assistant
Fayette County Cooperative Extension
14 years of service

Service, Maintenance, Skilled Crafts, and Farm Management Category

Paul Anderson, III
Building Operator I
CAFE Business Center
4 years of service

Mason Mulholland
Research Farm Technician I
Department of Veterinary Science
4 years of service

Stephen Young
Extension Custodian
Boyd County Cooperative Extension
11 years of service

Technical and Paraprofessional Category

Matthew Allen
Laboratory Technician Senior
Department of Plant & Soil Sciences
6 years of service

Velvet Barnett
Computer Support Specialist
Department of Animal & Food Sciences
37 years of service

Anita Boyd
Program Assistant Senior
Cooperative Extension Service
18 years of service

Jeffrey Howell
Laboratory Technician
Department of Entomology
4 years of service

Nan Montgomery
Program Assistant Senior
Family & Consumer Sciences Extension
6 years of service

Gabriel Roberts
Laboratory Technician
Department of Plant & Soil Sciences
16 years of service

Philip Shine
Research Analyst
Department of Plant & Soil Sciences
28 years of service